Priča o ulju

Kao i vi tako sam i ja bar stotinu puta do sada sa raznih strana čuo priču o tome kako je jestivo ulje poskupljelo. Sva ta saga o ulju počinje lagano da vrijeđa inteligenciju, pogotovo kada o tom poskupljenju na portalima piše neko ko je i više nego dobro situiran.

Ne znam kolika je cijena ulja bila, a ne znam ni sada, ali recimo da je bilo 2-3 marke a sada je 5-6 maraka, za mene koji mjesečno ne potrošim ni litar ulja to je beznačajno i fenomenalno poskupljenje ulja me bas i ne dotiče. Naravno da postoje viseclane porodice koje troše puno više ulja i oni to možda osjete na drugačiji način, ali samo ovaj jedan dodatak od 100 maraka na penziju može poklopiti godišnju razliku u cijeni i višeclanim familijama.

Pitam se gdje je problem i zašto se toliko priča o ulju a puno manje o drugim stvarima?

Pitam druga koliko on mjesečno troši ulja i kolika je mjesečna razlika u poskupljenju koju mora da nadoplati? Pitam ga da li zna da poskupljenje espressa na mjesečnom nivou mene vise košta nego karton ulja? Da li zna da me benzin u ovog godini koštao toliko koliko bi četveroclana porodica potrošila ulja za 10 godina? Onda ga pitam da li zna da kada je kod nas poskupljelo ulje da ga u isto vrijeme u Deutschlandu nestalo, i da li moze da zamisli mene kako u 21. vijeku putujem iz naše lijepe Bosne za Njemačku sa 2 litra jestivog ulja u gepeku? Kod nas poskupilo, ali ga ima, dok ga tamo nema nikako ni takvog skupog, pa se opet stanovnici Deutschlanda nisu kolektivno harakirirali zbog toga.

Kome treba priča o ulju i kome je namjenjena?

To je priča za najsiromašnije slojeve našeg društva, za one koji ne namjeravaju kupovati stan u Sarajevu pa da otkriju astronomska poskupljenja kvadratnog metra, za one koji neće ove godine ljetovati ni u Egiptu ni na Kubi pa da otkriju koliko su aranžmani skuplji u odnosu na prošlu godinu.

To je priča za one koji ne znaju cijene bakra, dolara ili najnovijeg iPhonea. To je masovno utjerivanje straha u kosti najsiromašnijim kategorijama našeg društva. Prijetnja gladju, siromaštvom, stvaranje egzistencijalne panike. Da li ćemo preživjeti, da li ćemo ostati gladni, da li ćemo bar ulja moći kupiti.

I to rade oni sto imaju stanove od 100 kvadrata, mjesečna primanja 4-5 hiljada maraka, i oni sto ce i ove godine ljetovati negdje u inostranstvu?

Zar stvarno mislite da takve brine cijena ulja, i da su takvi ugroženi zbog poskupljenja od 2-3 marke pa se zbog toga polomise pišući o tome?

Razlozi su sigurno sasvim druge prirode.

Ali eto, ako ne vjerujete meni, saberite se sami i vidite koliko mjesečno trošite ulja, kolika je razlika u cijeni i kolika se panika digla zbog toga.

I tako dok jedni skupljaju stambene kvadrate ovi drugi skupljaju boce ulja. Ovi drugi nebi ni znali koliko su ugroženi da im ovi prvi to nisu rekli.

8 komentara

 1. Ne riča se samo da je ulje poskupilo, nego i gorivo, pšenica itd, itd. Ali ulje je bilo prvo, pa odtuda i bombastična priča.

  Ali dobar ti je zaključak da to služi da raspameti niži srednji i siromašni sloj (kojeg u našoj zemlji ima i previše) i koji nemaju alternativu suncokretovom rafiniranom ulju. I koji se uglavno hrani prženim krompirima (gdje ode puno ulja) da nadoknadi kalorijsku vrijednost

  Ali stvar je u tome, da jedna namirnica, pa bilo koja, za mjesec- dva poskupi 100 do 250%, to i zahtijeva da se objavi i da se digne buka, jednako kao što se diže oko cijene goriva koja neprestalno ide gore.

  Kažeš u Njemačkoj nestalo ulja, pa možda upravo zato što su ljudi u panicipokupovali apsolutno i više nego što im treba.

  1. Neki dan sam saznao da su obične vrecice u trgovinama skuplje za 100% i niko o tome ne piše 😊 Dobro, reklamne kese nisu osnovne životne namirnice kao ulje, samo sto se sa uljem odveć manipulira i želi predstaviti kao da je država sa predumišljajem poskupila ulje, tu osnovnu životnu namirnicu, samo da bi sto vise izrabljivala ionako siromašno stanovništvo. A hudi i siroti, k tome još i izmanipulusani pojedinac, nikako da vidi da se u isto vrijeme u BiH potroši više novca na uvoznu običnu vodu nego na ulje, sa naglaskom na Uvoznu. Realno gledajući, veca nam je potreba za importovanom vodom nego za uljem 😊

   1. Što se tiče uvozne vode slažem se da je nepotrebna, ali ti tu uzimaš neku puku statistiku da mi svi u BiH previše dajemo za vodu. Ljudi koji se brinu o poskupljenju ulja, mesa, mlijeka, kruha su najčešće oni kojim ne pada na pamet kupovat flaširanu vodu, nego flašu pune kući i nose sa sobom. Ljudi kojima “sića” nije nikad bila sića i stalo im je do svakog feninga žutog, ljudi koji na minimalcu odhranjuju dvoje troje djece,penzioneri… Al uvijek je bilo, sit gladna ne razumije i to je tako.

    1. Ja recimo za uvoznu vodu ne dajem ni feninga, kao što ni fening ne ostavljam u kladionicama, a te iste kladionice ostvaruju profit kojim bi se mogle kupiti kompozicije i kompozicije ulja.
     Pisao sam o ulju a ti si sve prevela u neku opću socijalnu priču koju bi mogli pisati bilo gdje. Dakle sve sto si napisala važi i za Ameriku, Njemačku, Hrvatsku ili Bugarsku. I tamo se najsiromašniji slojevi stanovništva svakodnevno bore sa poskupljenjima, i tamo je ulje poskupilo, čak i vise nego u Bosni.
     Želio sam da kažem kako se kod nas politički manipuliše poskupljenjima, konkretno poskupljenje ulja, da je kao samo potrebno promjeniti vlast i ulje će pojeftiniti. Politička kampanja će se voditi i cijenom ulja i o okrivljavati neko ko sa poskupljenje nema blage veze.
     Želim da naglasim kako je lahko manipulisati siromašnim slojevima društva, i želim da nas potaknem da sami razmišljamo a ne samo da gutamo servirane dezinformacije.
     Dakle, razmislimo, i recimo da sutra neko uspije spustiti cijenu ulja na 1BAM po litri. Koliko će se zbog toga poboljšati kvalitet našeg života? Da li će cijenom od jedne marke po litri ulja naši problemi biti riješeni?
     Pred nama su veliki izazovi, kao države, kao naroda, školstva, zdravstva, ljudskih prava i sloboda, tako da je mizerno političku kampanju praviti na litri ulja, to je uvreda inteligencije, poniženje i nipodastavanje čovjeka kome se takvo sta nudi i servira.
     Ne znam na koga se odnosi ova tvoja zadnja rečenica, ali da me poznaješ i da poznaješ put kojim sam prošao…
     Nije bitno, svakako bi teško razumjela sta sam htio reci 😊

 2. Dragi moj prijatelju,
  Ovo je namjenjeno kako si i sam rekao za one naj-mnogobrojnije u društvu, za sirotinju, “SSZ” (stoku sitnog zuba) kako ih nazva naš perdsjednik.
  Bitna je zbunjoza, strah i neizvjesnost!
  Znaju “Oni” da se sitim čovjekom upravljati ne može!!😎
  Ne bih dalje, dalje se svira, 😁
  Evo osvrta na zabranjeno voće, post o moguće – nemoguće:
  “Sve je u istom trenutku moguće i nemoguće!” – kako za koga čovjeka . . . !
  Živi i uživaj život u svakom trenutku sada jer sutra ne postoji!
  Ono što zovemo sutra ako i doživimo opet je to vječno sada!”
  Vrijeme je konstanta, mi smo u prolazu! 👌 hn.

  1. “Živi i uživaj život u svakom trenutku sada jer sutra ne postoji!”
   Dobri moj @hn,
   Nekad sam zaista tako i živio kao što ti pišeš u svom komentaru, živio i uživao kao da sutra ne postoji. Vremenom sam naučio da sutra postoji, i ne potrošim sve sto imam danas, ostavim nesto i za sutra, jer trebaće,svima će nam trebati. 😊

Komentariši